Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Май 15, 2025 9:50 am



Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 14 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
 Професия: "Футболен фен" 
Автор Съобщение
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 12:48 pm
Мнения: 864
Местоположение: София
Мнение Професия: "Футболен фен"
Цитат:
Българският футбол е едновременно най-мразеното и най-обичаното нещо у нас. Почти всеки наш сънародник има на сърцето си някой български отбор. Дали ще е "Левски", ЦСКА, "Ботев", ФК Ужас (с. Мърчаево) или ФК Див пръч от с. Камена, няма значение. Отборът се обича, както подобава. Често срещано обаче е явлението "фурнаджийска лопата". Когато любимият отбор печели, българинът е най-големият му фен, дава на всеки да разбере, че едва ли не майка му го е раждала на тича на клубния стадион. Когато обаче любимият му тим започне да губи, типичният нашенец обяснява как "тея мръсни мързели нищо не правят, само пият и пушат, а по терена се държат все едно за първи път стъпват там. Пълни нещастници, повече нЕма да ги гледам, не заслужават!".


Съществуват обаче и един друг тип футболни фенове. Те са също така привързани към любимия си тим, с единствената разлика, че когато той загуби, не се отричат от него, а продължават да го подкрепят. Броят на верните фенове не е никак малък, но има вероятност да не познавате такъв, ако не ходите по българските стадиони. Верният фен се стреми винаги да е близо до отбора, да присъства на всички мачове и да подкрепя футболистите, носещи свещената фланелка.



Не приравнявайте обаче верния фен с хулигана. Хулиган може да бъде всеки – продавачът в магазина, студентът, шофьорът на таксито, компютърният специалист или пък рекламният агент. Но верен фен не е всеки фен и определено не се отказва от отбора си, само защото е започнал да губи. Разбира се, ще му стане неприятно, ще се ядосва, ще посочва грешки или футболисти, които не са във форма, но ще продължи да ходи на стадиона, за да дава своята подкрепа.



От няколко години насам верният фен започна да еволюира. Формират се организации, които малко по малко привличат нови последователи, привърженици на съответния отбор. Започва засилено производство на специализирани фенски артикули. Паралелно с това всяко посещение на футболна среща е предварително обмислено от гледна точка на хореографията. По-сериозните организации събират средства, отделят време и ресурси за направата на знамена, транспаранти, изчисляват надписи и фигури, а след това се отчитат пред всички, за да е ясно къде и за какво отиват парите на феновете.



Звучи малко идилично и наивно, но нещата работят. И така се формира усещане за част от някаква общност, която се старае да прави нещо интересно, нещо красиво, нещо, което е с мисия, а не е самоцел. Вероятно сред вас има хора, за които няма никакъв смисъл в това да пътуваш с някакъв отбор, да му се радваш и да го подкрепяш, но съществуват адски много мъже и жени, за които това е начин на живот, възприета култура или с една дума – професия.



Те се чувстват много повече себе си, когато са на стадиона, когато пеят в един глас, когато се радват или се ядосват заедно. Те знаят колко е трудно да организираш няколко хиляди човека да се държат като едно единствено същество и ясно съзнават, че винаги ще съществуват скептици. И въпреки това го правят всеки ден.



Следващия път, когато гледате футболен мач по телевизията, внимавайте и следете, когато камерите покажат някой сектор. Ако ви хареса хореографията, която виждате, сетете се, че тя е коствала много работа, нерви и средства, за да може да се види от всички. Българската фенска култура се е насочила стремглаво в посоката, в която се намират запалянковците на най-големите европейски футболни отбори. Онези, чиито хореографии по трибуните спират дъха с мащабност, цвят и масова посещаемост.



И за разлика от клубния и националния ни футбол, българските фенове вървят напред и постигат все повече. Те вече са много близо до своите европейски колеги. По-близко отколкото скептиците могат да си представят.



Неда Ковачева, div.bg


Нещо върху което всеки би било хубаво да се замисли !

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение

ВИНАГИ С ВАС !


Съб Яну 14, 2012 6:59 am
Профил ICQ YIM WWW
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 5:48 pm
Мнения: 4218
Местоположение: София
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
Безсмислена статия, написана от жена. Това ми е коментара, дори не го допрочетох.

_________________
Изображение


Нед Яну 15, 2012 8:06 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 12:48 pm
Мнения: 864
Местоположение: София
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
Хахахаха затвърждаваш едно мнение в мен за теб , което няма да ти хареса - поне да го беше прочел преди да коментираш .

А това че е от жена- всеки си има гледната точка- и силно се надявам сред СЛАВИСТИТЕ да няма женомразци ,които мислят че жената трябва да седи само до печката вкъщи- защото ще разочароваме голяма част от верните славистки които са на всеки мач с нас.

И понеже си падам диктатор и уважавам да се спазват правилата- следващия ти коментар, който носи обида към жените.... ще бъде последван от нещо което няма да ти хареса- а именно невъзможност да пишеш известно време в този форум !

Ако имаш нещо против- ела ми го кажи на първия мач срещу Уевски !

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение

ВИНАГИ С ВАС !


Нед Яну 15, 2012 10:18 pm
Профил ICQ YIM WWW
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 5:48 pm
Мнения: 4218
Местоположение: София
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
Точно така, аз съм гей и мразя жените :wink: Това с печката е страхотна асоциация..

Както и да е, сам каза "всеки си има гледната точка", няма да коментирам повече тази статия.

_________________
Изображение


Нед Яну 15, 2012 10:35 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 1749
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
а колко от написаното е вярно? принципно е така, но действителността е съвсем друга, май?


Пон Яну 16, 2012 7:03 am
Профил
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 5:02 pm
Мнения: 1171
Местоположение: у дОма
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
atm написа:
а колко от написаното е вярно? принципно е така, но действителността е съвсем друга, май?


Какво точно те притеснява от написаното ?

_________________
100


Пон Яну 16, 2012 10:50 am
Профил
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Пон Мар 07, 2005 6:50 pm
Мнения: 1808
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
Другите отбори няма да ги коментирам...не съм много в течение с дълготрайната им политика. Ще коментирам нашия - толкова сме далеч от истинския футбол и всичко покрай него, че няма на къде!!!

Истински фен, без грам съмнение или замисляне, може да си в Англия примерно. Там и във втора и в трета има повече публика отколкото в целия кръг в А група. Има стадиони, има атмосфера, има отношение от страна на клуба. С две думи има всичко необходимо да се почувстваш истински фен, да се оптуснеш и да се наслаждаваш на хобито си всеки уикенд да си на стадиона.

При нас не е така!! Може много да недовослтвате и да плюете по мнението ми, но всеки път когато се опитам да се почувствам истински фен и нещо не е както трябва. Не ме разбирайте погрешно, не търся вината навсякъде другаде и само не в мен. Но тук президента откровенно ни обижда, заявява, че не му трябваме, пуска безумни билети с цел да пълни гушката...няма карти, няма фен магазин, няма отношение към ветерани, няма ни най-малък опит да се върне фена на трибуните. За цели, продажби на играчи и мачове въобще не говоря... и като събереш 2 и 2 някак си се чувстваш глупаво. Поне аз се чувствам глупаво. Защото някакви малоумни ритнитопковци и управници ни се подиграват от всякъде - интервюта, мачове, тренировки и подготовки...все пак имам си гордост и не мога да търпя подобни унижения...

Та може и наистина да го има истинския фен, но всичко е срещу него...и поне в нашата си а група един истински фен може да изрече така немислимите за авторката думи - "тея мръсни мързели нищо не правят, само пият и пушат, а по терена се държат все едно за първи път стъпват там. Пълни нещастници, повече нЕма да ги гледам, не заслужават!".


Пон Яну 16, 2012 6:17 pm
Профил
Модератор
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 7:33 pm
Мнения: 2637
Местоположение: Sofia, Geo Milev
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
А има и още един тип верни фенове, тия които не стъпват на стадиона в знак на протест! Всички български отбори с извинение серат и феновете са адски недоволни и спряха да ходят на мачовете, като това за тях е форма на протест. Щом говедата, свинете и жълтурите едвам събират 3000 картинката е ясна. После тръгнали на нас да се подиграват, а не се видят себе си. Слависткият бойкот е най-жестокия! :evil:

_________________
Изображение
http://www.metal-archives.com/users/Lureno


Пон Яну 16, 2012 9:46 pm
Профил ICQ YIM WWW
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 5:02 pm
Мнения: 1171
Местоположение: у дОма
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
То не слависта ами българина като цяло е в бойкот. От всичко и всички. Отбой направо е свирил, само че така нещата никъде не се получават!

_________________
100


Пон Яну 16, 2012 10:22 pm
Профил
Луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 12:06 pm
Мнения: 422
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Професия: "Футболен фен"
Добрата стара Славия в "Темата на спорта"

Колко голяма може да бъде любовта на феновете и защо никога няма да ги напусне? - отговорите на тези въпроси ще търси "Темата на спорта" по Нова ТВ този петък, 20 януари, не къде да е, а на стадион "Славия". Мястото, където съжителстват носталгия и гордост и където хората се раждат слависти. Авторът Иван Черкезов ще срещне зрителите както със сърцати фенове, така и с треньорите от ДЮШ Владимир Иванов и Здравко Здравков.

Любопитното към днешна дата е, че там тренират близо 600 деца, родени между 1993 г. и 2002 г, а юношеските формации 17-19 са абсолютни лидери в първенството, изпреварвайки "Левски", ЦСКА и Литекс. Що се отнася до феновете - те имат винаги един и същ отговор на въпроса "Защо избра белия отбор?" - "Защото сме различни, защото славист не се става, славист се ражда!"

sportal.bg

_________________
8 пъти шампион на България: 1926, 1928, 1930, 1936, 1939, 1941, 1943 и 1996 г.

Изображение


Сря Яну 18, 2012 10:25 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 14 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 71 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.