Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Нед Юни 16, 2024 1:41 am



Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 2 мнения ] 
 Иван Колев: В Славия изпълних голяма част от задачите си 
Автор Съобщение
Администратор
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 24, 2003 4:18 pm
Мнения: 12938
Местоположение: SOFIA
Мнение Иван Колев: В Славия изпълних голяма част от задачите си
Треньорът Иван Колев бе изпратен със специални благодарности от феновете на Славия след раздялата си с най-стария столичен клуб в края на миналата година. За 58-годишния специалист това бе първи досег с българския клубен футбол след дълги години. От началото на века Колев работи доста време в Далечния изток. Води националните отбори на Индонезия и Мианмар. С първия стана втори в първенството на Югоизточна Азия, а с втория - 4-и. Бе начело и на няколко клубни тима в Индонезия. За последно бе в Мианмар, където два пъти поред направи Янгон Юнайтед шампион.

Преди да поеме Славия през септември 2014, той имаше и друг досег с българския футбол, водейки младежкия национален отбор в периода 2008-2009 г. На “Овча купел” Колев показа, че много бързо може да се адаптира към “А” група. При него “белите” завършиха силно миналия сезон и започнаха по същия начин настоящия. Колев определено има принос за нещо, което всички отбори от нас обявяват, че трябва да е приоритет, но практикуват минимално. А именно - работата с млади футболисти от школата и вкарването им в мъжките състави.

При направилия добра задгранична кариера треньор това се случи с Янис Карабельов, Владимир Семерджиев, Емил Стоев и други, а Стефан Велков отново влезе в първия отбор след възстановяването си от травма. Миналия месец стана ясно, че към Колев пак има интерес от региона, в който е познато и явно уважавано име. Отбори от Малайзия и Австралия се заинтересуваха от него. “24 часа” потърси Колев, за да разбере какви са впечатленията му от българския клубен футбол, както и какви са плановете му.


- Липсата на ангажимент за треньорите означава и отдих. Успяхте ли да си починете, с какво се занимавате в момента?
- С домашни ремонти. Най-после ми остана време да си видя къщата и, разбира се, следя внимателно какво се случва и в нашия футбол, а и в европейския и световния. Също така работя по някои неща в треньорската методика, защото футболът е много динамичен спорт. Развива се и постоянно се появяват нови неща, макар и тънки. Те обаче са интересни и трябва по някакъв начин да се вкарат в методиката на един треньор, който иска да продължава да работи.

- В Славия беше вторият период за вас в българския футбол, ако говорим за този век. Първият бе с младежкия национален отбор, за който също имаше добри оценки. Тези за работата с “белите” със сигурност са повече. Ангажиментът ви обаче приключи преждевременно.
- В Славия имах 4 основни задачи. Две ми бяха поставени от президента Венци Стефанов, а другите си поставих аз. Първо имах задача от ръководството да стабилизирам отбора, защото го поех 11-и от 12 участника в “А” група. След година и 2 месеца работа го оставих 4-и от 10 тима. Това бе постигнато след тотална промяна на състава. Бяха освободени много от скъпоплатените играчи. Втората задача от г-н Стефанов бе да вкарам в първия състав млади играчи от школата. Реално това се случи със седем момчета. От тях трима - четирима започнаха да играят редовно в “А” група. Така промяната в представянето бе постигната с млади момчета и такива от “Б” група след промяна на манталитета, методиката в работата и начина на игра. Това бе много важно за мен. Моето разбиране за футбола е, че като почвам работа с някой отбор, ако един играч струва, образно казано, 1 лев, в края на сезона цената му трябва да е вече лев и 10, лев и 20. Да има развитие независимо от възрастта. За мен добър треньор е този, който умее да вдигне качеството на отделните играчи, а след това - и нивото на целия отбор. Затова ми е странно, че в България за едни футболисти се плащат едни пари, дават им се добри заплати, а скоро след това те са непродаваеми. Това бе една от моите цели и мисля, че се справих. При мен бяха продадени четирима футболисти - Фонсека, при това след тежка травма, Касай, Карачанаков и Манзоро, с когото имаше доста проблеми, но му променихме поста и манталитета. Четвърата задача не успях да я изпълня. Бяхме направили отбор, който успешно се противопоставяше на силните и надиграваше по-слабите отбори. Исках от Нова година да започнем да се опитваме да се надиграваме с добрите отбори у нас. Това изискваше нови футболисти. Имах набелязани такива. Трябваше да променим с тях стила и системата на игра. Това включваше и промяна в методиката на подготовката. Стигна се обаче до раздялата и не можах да реализирам това.

- Работихте доста време в чужбина, където сте изградили и футболната си философия. Смятате ли, че тя е приложима у нас?
- Футболът ме е завел в 46-47 държави, един ден се заех да ги преброя. В тях съм работил, контактувал съм със специалисти, наблюдавал съм тренировки и методика. Правил съм си анализ и изводи. Това, което смятам, че е много важно да стане в българския футбол, е да се обърне изключително сериозно внимание на подготовката на младите футболисти. Това е клише. Всички го повтарят, но правят ли се нещата в детайли? Вярно, че условията не са много добри навсякъде. Но ще дам пример с моите юношески години. Свършваше тренировката. Треньорът отделяше няколко момчета и казваше примерно: "Ти ще отработваш само външен удар. Ти само - обръщащо поемане и дълъг пас. Ти - само двойни подавания". Всеки отделен елемент, който куцаше у някого, той искаше да го подобри. Това е хубаво да се прави и сега. Неслучайно много от ефективните и атрактивни моменти изчезнаха. У нас много рядко виждам някой да използва външния фалц - изключително оръжие. Почти няма и завършващи удари с вътрешен фалц, финтове на скорост, с които се освобождаваш от противник. Би трябвало в школите да има картотеки на играчите, в които да се вписва какво се добавя към всеки и на какво да се набляга. Иначе има много талантливи деца. По отношение на техническите умения и основните тактически неща обаче за мен процесът при тях трябва да е завършил до 16 г. Следващите две години трябва да са свързани с усъвършенстване и атлетическо развитие. А не да има момчета на 16 г., които трудно боравят с топката. Затова и според мен не произвеждаме качествени футболисти и това се вижда с тоталния спад на трансферите в чужбина в сериозни отбори.

- След този престой в “А” група имате ли желание да продължите в нея, или пак може да потърсите вариант с чужбина?
- Аз съм професионален треньор. Получа ли покана, която ме задоволява и смятам, че мога да бъда полезен, съм готов да работя без значение дали у нас, или в чужбина. Не правя такова деление. Имал съм ангажименти в Индонезия и Мианмар, които са екзотични дестинации. Трябва обаче да кажа, че там бе много по-трудно да се работи.

- Защо?
- Треньорът се сблъсква със съвсем непозната обстановка. За да промениш нещо в един отбор, трябва да познаваш бита и разбиранията на играчите, за да знаеш как да подходиш. В този район те са с по-специфични качества. Освен това натискът и напрежението бяха несравнимо по-големи от тези в България. В Индонезия мой отбор не е играл пред по-малко от 30 000-40 000 души. С националния бяха и над 100 хиляди винаги. На пресконференции имаше по поне 60 репортери. Работата в България също обаче си има своите специфични трудности.

- В този ред на мисли у нас е клише и “да оставим треньора да работи”.
- До първите 2-3 загуби. (Смее се.)

- Идеята ми е, че собственици и президенти губят много бързо търпение към треньорите.
- Факт, явно се случва често. Аз конкретно за себе си мога да кажа. Длъжен съм да благодаря на Венци Стефанов, че ми даде шанс да водя Славия. Правех го с душа и сърце, и той не ми се е месил никога. От друга страна, работих там в една доста нелека за клуба година. В един момент попаднах и в капан. Трябваше да пускам Манзоро да играе, за да го продадем, а беше ли той в състава - падахме. Иначе в чужбина ми е направило впечатление, че се търсят треньори спрямо това какви са нивото и целите на клуба. Това се преценява много точно. Не знам дали има такова нещо у нас.
http://www.sportal.bg/news.php?news=604 ... 14&champ=1

_________________
Зачитам чуждото мнение, но рядко го прочитам докрай.


Пон Май 16, 2016 8:40 am
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 4:36 pm
Мнения: 3779
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Иван Колев: В Славия изпълних голяма част от задачите си
Иван Колев е треньор с качества, когото няма да забравим скоро, защото направи "от нищо, нещо" в Славия. Но, повече от това не му бе позволено, знаем от кого :mrgreen:

_________________
СЛАВИЯ Е ЛЕГЕНДА - ДА СТАНЕМ ЧАСТ ОТ НЕЯ - БЕЛИ ШАМПИОНИ !


Пон Май 16, 2016 1:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 2 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.