Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:09 am



Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
 Първа пресконференция за "100 години Славия" 
Автор Съобщение
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:56 pm
Мнения: 2004
Местоположение: София
Мнение Първа пресконференция за "100 години Славия"
Инициативният комитет "100 години Славия" ще даде първата си пресконференция точно година, преди белите да навършат един век. Председателят на организацията Димитър Ларгов и двамата му заместници Венцеслав Стефанов, президент на ПФС Славия и Владимир Симеонов, председател на ОСК Славия, ще се срещнат с представители на медиите на 10 април 2012 г. от 12 ч. в Пресклуб "България" на ст. "Васил "Левски"" в София. Датата на събитието не е избрана случайно, точно тогава преди 99 години е основан, доказано най-старият действащ спортен клуб в България.

Инициативният комитет "100 години Славия" пък бе учреден точно от 100 известни слависти на 4 април 2012 г. в Културен дом "Красно село".

На пресконференцията ще бъде показана за първи път в последните 30 години уникалната Летописна книга на Славия, съхранявана от ОСК Славия. Калиграфското бижу е огромен том от над 600 страници, в който на ръка за описани всички най-важни организационни и спортни събития в най-ранната история на Славия - от 1913 до 1932 година.


http://www.slaviasofia.com/novini/parva ... aviia.html

_________________
1913


Пон Апр 09, 2012 4:20 pm
Профил
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:56 pm
Мнения: 2004
Местоположение: София
Мнение Re: Първа пресконференция за "100 години Славия"
Славия навърши 99 години и обяви: Ние сме единственият клуб, който на практика знае цялата своя история (+документи и видео)


Спортен клуб „Славия” празнува 99-годишен рожден ден днес. Една година дели белите до 100-годишен юбилей. По този повод инициативният комитет по честването на вековната годишнина се събра, за да представи на обществеността някои нови неразкрити досега документи за историята на клуба. Един от тях е летописна книга за 70-годишнината на Славия, която не е била показвана 30 години. Тя е уникална. Над 500 стр. написани на ръка. Това е хронологията на всичко онова, което се е случило в Славия от 1913 до 1930 г. година. Ето защо Славия е единственият клуб, който на практика знае цялата своя история, обявиха участниците в пресконференцията: Димитър Ларгов – председател на инициативния комитет, Венцеслав Стефанов – президент на ПФК „Славия”, Владимир Симеонов – председател на ОСК „Славия” и Васил Йотов – президент на БК „Славия”, предаде репортер на Novsport.com.

След като клубът се сдоби с първата книга на клуба, известна като „Бялата библия”, през 2008 г., в която е документирано основаването, сем. Пърличеви дариха миналата година 6-томен архив, включващ входящата и изходящата кореспонденция на Славия от 1913 до 1933 г. и днес показа летописната книга по повод 70-годишнината му, от инициативния комитет обявиха, че се планира написването и издаването на 3 книги. Първата ще бъде за архивите на Славия. Втората ще бъде тип алманах, в която се представят най-важните моменти на всички спортове на Славия и най-големите личности в спорта и футбола. И третата книга ще бъде изцяло посветена на футболната история.

Васил Йотов пък показа един от най-големите трофеи от витрината на клуба – купата на европейските шампиони по баскетбол, спечелена от Славия през 1959 г., която не е била пипана 50 години „Славия е два пъти европейски клубен шампион. Това е първата купа. От скоро се намира при мен. Не е в много угледен вид, но предстои реставрация”, каза той. „Тепърва ще обсъждаме инициативи, не само в София, а в цялата страна.”

„Честването ще има своя емблема. Естествено ще има мероприятия, които ще минават под общо лого, общ слоган. Представиха се някои неща по медиите. Искаме да помолим и да кажем, че неща, които не са излезли от комитета, не са верни или са само идеи”, уточниха участниците в пресконференцията.

Владо Симеонов заяви: „За нас в Славия и за ръководството никога не е било самоцел да се изкарваме най-старата спортна организация, както някои направиха. Та беше 1912 г., та 1913… За нас това не е състезание. За нас фактите говорят, има ги достатъчно, легитимни факти. 100 години е един доста сериозен период от време. Затова на нас ни се ще да направим нещо много хубаво и нещо много интересно. Затова е смисълът да се създаде целият този комитет. Идеята е да се вземат всички предложения, да се обмислят. Да се създаде един фонд за събиране на средства, за да може да се реализират. Ние не искаме да правим едно помпозно събиране например в НДК, а да направим поредица от събития, които да се състоят. Отделно ще бъдат създадени нови книги, нещо като алманах за цялата 100-годишна история. Имаме идея и за една архивна книга.”

Той каза още: „Спортен комплекс „Славия” не само че не се руши, а и е способен да провежда спорт на едно прилично ниво. Всички спортни обекти функционират. Не съм видял по света на 240 дка събрани толкова площадки и бази. Това нещо се спонсорира на едно добро ниво. Без грам помощ от държавата. Най-добрите условия за спортно-тренировъчна дейност разполага Спортен комплекс „Славия”. Не сме идеалните, но Славия ще я има. Само за зимния период за 1 месец тока ни струва 60 000-65 000 лв.”

Венци Стефанов също взе думата: „Ние не сме дошли да доказваме нещо. Когато фактите говорят, и боговете мълчат. Има и една друга поговорка – който не знае своята история, няма бъдеще. Ние я знаем, така че си правете сметка. Радвам се, че много интелигентни хора влязоха в нашия комитет. Искам да се обърна към по-младите, които ще поемат щафетата от нас, по-възрастните. Защото с много любов и много обич може да се съхрани това, което е било създадено. Славия е призвание. Безброй са хората, които ходят по стадионите да крещят.”

„Призовавам по-младите – обичайте Славия и я пазете. Нека тези, които да дойдат след нас, да я обичат поне толкова, колкото ние сме я обичали, за да знам, че Славия ще бъде в сигурни ръце.”

„Аз никога не обичам да отговарям на въпросите, като става въпрос за пари. Но много ме боли, когато някои иска да вземе нещо от Славия, без нищо да е дал. Ако ние сме направили нещо скромно, този клуб да се запази… Защото аз бях малко дете, когато ходех на сгурията да гледам този човек (Ларгов). Славия се е запазила затова, защото не прахосва. Искам да кажа на младите хора: Аз също като повечето от вас искам непременно да бъдем шампиони и да участваме в Европа. Но аз мисля, че понякога сме направили по-правилното. Мисля, че догодина или по-догодина това нещо ще се случи. Може би някои ме разбират, други няма да искат да ме разберат. Вярвайте ми, повече от вас искам осветление. Проблемите са от естество дали да има национален стадион, дали да се помага за тези терени. Как да бъде стадионът, дали да бъде само за футбол. Тези неща не се решават само от мен или Владо. Ние го искаме повече от вас. Имаме представа за какъв бюджет става въпрос. Но за да се направи един стадион за футбол, а не кърпена работа с четири пилона… Ако сега се сложат тези пилони, а после да се прави нов стадион, няма смисъл. Но това стои на дневен ред. Дай Боже да се случи. Искам всеки един да вярва, че това, което сме си представили за цел, най-добронамерено и методично вървим в тази посока. Няма две мнения – Славия е на всички и сме се постарали да направим така, че и след нас да не се срамуваме да гледаме хората в очите. И аз искам много повече. Но всички знаят каква е ситуацията в нашата страна. Копърфийлд го няма да дойде да ни даде 20 млн.”

Легендарният футболист на Славия, президент на клуба и БФС и сега председател на инициативния комитет Димитър Ларгов каза: „Ние сме само една Славия. Не се делим на ОСК и ФК. Затова защото нашето съществуване, което ще го отбележим през следващата година, през този период от време, бих казал на тези, които са съвременници по възраст, но и на тези в залата, не могат да не си спомнят големите легенди на Славия, които дадоха много на целия национален спорт. Славия също е допринесла за националния спорт на страната.”

В инициативния комитет на „белите” са влезли още актьорите Захари Бахаров и Иван Лаксин, също както и певците Васил Петров и Васил Найденов.

Беше дадено предложение изявени журналисти, афиширали своята принадлежност към Славия, също да дадат своите идеи по честването на 100-годишнината на клуба.

Текст, снимки и видео:
http://www.novsport.com/news186151_1003.html

_________________
1913


Вто Апр 10, 2012 3:17 pm
Профил
Модератор
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 7:33 pm
Мнения: 2637
Местоположение: Sofia, Geo Milev
Мнение Re: Първа пресконференция за "100 години Славия"
Според казаното от Камен пред инициативния комитет излиза, че не всичко се знае, а това което той лично ми обясни още повече ме обърка...

_________________
Изображение
http://www.metal-archives.com/users/Lureno


Чет Апр 12, 2012 12:28 pm
Профил ICQ YIM WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 3 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.