Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:53 pm



Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 Бъдещето на вестник "СЛАВИЯ" е неясно... 
Автор Съобщение
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Съб Окт 07, 2006 8:27 am
Мнения: 1109
Местоположение: DK
Мнение 
Li4no az go 4eta kogato moga.. zhivejia v 4uzhbina i mi e interesno da go 4eta kogato vestnikat bude vzet sprcialno za men i ba6ta v skandinavia.

_________________
Изображение


Пет Сеп 21, 2007 7:23 pm
Профил
Администратор

Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 11:29 pm
Мнения: 444
Местоположение: София
Мнение 
Факт е, че вестник "Славия" излиза от седем години. За този период сме се старали вестникът да запази за историята както всички текущи събития във футбола и другите спортове, така и да представи значими успехи от миналото. Хрониката на футболните двубои няма как да бъде пропусната, макар и за събития, които са се случвали цял месец. Просто това е периодичността на излизане на самия вестник. По-горе обясних, че няма нито финансиране, нито човешки ресурс, за да може вестникът да излиза всяка седмица.

През повечето време откакто излиза изданието, е имало трудности с финансирането. До сключването на договора с ТОТО-то през есента на 2002 г. финансирането на практика беше изключително и само от продажбите (главно на мачове) и дотации от хора от НКС. Разходите тогава бяха само за предпечатна подготовка и печат, а хонорари не са изплащани. След това бе направен опит нещата да се променят и парите да идват предимно от реклами, но това също не се осъществи в нужния обем, за да реши финансовия проблем.

Факт е също така, че разпространението е ахилесова пета от брой първи до ден днешен. Търсени бяха фирми, които да го продават в София и страната, но по една или друга причина тези варианти също не проработиха и постепенно една по една тези фирми отказваха бройки. През тази година разпространението и продажбите са изключително ниски. Вестникът се продава само на няколко места в столицата, а в провинцията няма разпространение. На повечето точки, в които се оставя, заявките са силно занижени. Съгласен съм, че печатните издания не само у нас, но и навсякъде по света, се издържат от реклама. В нашия случай обаче, рекламите наистина са само на база лични контакти и желание да се помогне от слависти с фирми, които нямат никаква реална полза от тези излъчвания във вестника. Проблемът за догодина е, че основната ни реклама от последните 5 години - с ТОТО-то (която също присъства във вестника благодарение на лични контакти на хора от екипа с такива от тотализатора), по ред причини, едва ли ще бъде подновена за 2008 г. Тази липса отваря сериозна `дупка` в бюджета, който и без това е доста крехък.

И последно, но съвсем не по важност - усеща се една огромна умора в екипа, особено за хората като мен, които сме от самото начало. Тази умора се засилва и от текущото положение на футбола в "Славия", което както всички отбелязахме е трагично. Да, имало е и други трудни моменти, в които сме стискали зъби и сме продължавали, дори и без реклами за отделни периоди. Основният мотив е бил, че ако веднъж вестникът спре, много трудно ще започне да излиза отново. Този път обаче ви уверявам, че нещата наистина са стигнали граничната точка и възможността от догодина да няма повече вестник "Славия", за съжаление, е напълно реалистична. През последните девет месеца излизането на всеки брой беше съпътствано от невероятни трудности в организационно отношение, които ни изцедиха до краен предел. Винаги съм смятал, че една кауза си заслужава да бъде подкрепена, независимо от високата цена. Но, когато се оказва, че трудът, който се влага е на вятъра - т.е. няма кой да чете написаното, тогава сякаш нещата губят своя смисъл напълно...

_________________
Стреми се да бъдеш, а не да изглеждаш.


Пет Сеп 21, 2007 9:16 pm
Профил
Администратор
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 24, 2003 4:18 pm
Мнения: 12867
Местоположение: SOFIA
Мнение 
Та да си допълня мнението, че тогава наистина нямах никакво време...
Как може да се увеличат средствата от реклама? Отговорът е единствен - чрез повишаване на аудиторията на вестника. Повечето от директно рекламиращите фирми и всички рекламни посредници следят аудиторията на вестниците, която се изчислява по известна формула след направени емпирични изследвания. Никой не гледа само тиража и продажбите. Най - общо в аудиторията на вестника влизат всички читатели на хартиеното издание (плюс електронното, ако има такова), а не само хората, които купуват вестника.Работил съм с такива многократно и нито веднъж не съм срещал името на в. "Славия" в тях, защото аудиторията е статистически незначителна.. Според мен причината е именно в липсата на електронен вариант на вестника. Ясно е, че не можем да очакваме чудеса, та тиражът да се вдигне главоломно в обозримо бъдеще. Единственият вариант остава създаване на качествено електронно издание, в което рекламите да се дублират изцяло, а материалите да бъдат публикувани поне на 50%. Това може да стане като се използва и сайта на НКС, а може и да се направи поддиректория към него. Разбира се трябва да се направи някаква първоначална инвестиция, която обаче е неизмеримо по - малка от парите, нужни за издаването на 1-2 броя. При този вариант нивото на продажбите на вестника ще спадне с 10- 15 %, но общата аудитория ще стане поне 10-12 000 души средно на месец. Тогава вече рекламите сами ще започнат да идват, без някой да натиска приятелите си да пускат карета. Просто рекламодателите ще забележат една прилична трибуна за своите съобщения. Нивото на тиража ще спадне до нивото на продажбите и няма да акумулира загуби. Абонаментът може да стане малко по - скъп, но абонатите могат да бъдат "глезени" с по някоя диплянка, календарче или нещо такова.
По този начин работят почти всички спортни вестници и всички други всекидневници с нисък и среден тираж. Ако от разпространението в нета се губеха пари, издателите нямаше да се конкурират така жестоко във виртуалното пространство.
Мисля, че зад един такъв проект може да застанат повече хора - да направим една набирателна сметка, в която всеки желаещ ще даде по някаква сума за споменатата по - горе инвестиция. Ако в момента някой даде примерно 10000 лв., и те бъдат вложени в издаването на 4-5-6 броя по сегашната схема, то след половин година вестникът отново ще е пред фалит.Сегашният модел представлява наливане на вода в пясък - хвърлят се пари и труд за нищо, което е основната причина за загубата на мотивация на помагащите и работещите за вестника.

_________________
Зачитам чуждото мнение, но рядко го прочитам докрай.


Съб Сеп 22, 2007 3:48 am
Профил WWW
Току що регистриран

Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 8:25 pm
Мнения: 4
Мнение и едно мнение на заблуден "локомотивец" от Чикаго
Вестникът (по това което съм видял изпратено ми по интернет) е качествено издание и е списван професионално и главното с любов.
Нещо за което е будил лека завист у мен, защото когато някога Локото имаше свое издание (може и сега да има, но в Чикаго не е достигало) та в това старото ж.п.вестниче си личеше, че се списва от хора, на които им са дадени пари и им е поставена задача да ги усвоят. Без много много да ги интересува за съдържанието - по-точно съдържанието основно отразяваше къде е ходил и какви велики дела започнал транспортния министър.
А при вас не видях да е така и ще бъде жалко за вестника и труда на тия хора. Но какво да се прави като и Славия, и спортът в България и дори печатът е в криза... Изходите според мен са два -промени в Славия (звучи ми невероятно) или насочване към интернет (съвсем актуално за всички печатни издания). Струва ми се правилно, това което предлага bodzhov и съм съгласен с него, но понеже тук е вече 6 сутринта и нямам време да се разпростирам повече, накрая ще кажа - пазете си изданието...

_________________
WWW EUROCHICAGO COM


Нед Сеп 23, 2007 1:26 pm
Профил
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Нед Дек 14, 2003 3:09 pm
Мнения: 579
Мнение 
Подкрепям мнението на Боджов! Наистина колкото и пари да съберем, най-много да отложим спирането, но и такава помощ би била полезна с цел продължаване на издаването до едни промени, за които споменава Боджов. Призовавам всички истински слависти да продължат да си купуват вестника, дори ако започне да излиза в електронен вариант - едно левче на месец едва ли е проблем. А журналистите, които сега правят вестника, биха ли казали до колко електронното издание е изпълнимо с наличния сега ресурс и какво е необходимо допълнително да се направи в тази насока(пак като се има предвид наличните сега средства)?


Нед Сеп 23, 2007 8:57 pm
Профил
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Съб Ное 20, 2004 2:27 pm
Мнения: 1722
Местоположение: BERN
Мнение Vestnik
Trjabva da ima i otdelen Fan-vestnik kakto imat Botev ili Buferite

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xQx7NzUlpvk


Сря Сеп 26, 2007 10:35 am
Профил WWW
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Сря Яну 21, 2004 9:55 pm
Мнения: 679
Мнение 
Sorry, сега чак видях този наистина много неприятен проблем - от материала от днес за вестника - в началната страница на сайта. Известно време НЕ бях в София и малко се бях по-откъснал.
1. Това, което разбрах до тук от темата:
Може да няма от следващата година реклама от Спорт Тото и това застрашава финасово изданието.
Може ли Ray Of White да каже по-конкретно колко пари прибилзително НЕдостигат на месец за да излиза нормално вестника?
2. След това - тъй като вестника е много важен за съхраняване на слависткия дух, може ли да се направи разширено заседание на НКС по темата?
3. Моето лично мнение е следното:
3.1 Еднакво важнно с финансовия въпрос е и въпросът за енергията, времето,усилията влагани от екипа издавал в последните години вестника. Без тези хора нищо не може да се направи за спасяване на вестника.
3.2 Крайно време е вестника да стане от цена 2 лева.
- След като продажбите на брой са толкова малки, не се рискува, че ще намалеят още повече; хората, които могат да си позволят да плащат и 2 лева ще са доста повече от тези, които не могат да си го позволят това левче в повече, и така ще се компенсира, че даже ще се увеличат приходите
- изданието стана с цветни страници, а цената НЕ е променена дълго време, нищо не е безплатно на този свят освен...
3.3 Проблема с разпрастранението е сериозен и съществува доста време. Трябва да се потърсят резерви. Къде всъщност се продават най-много броеве:
- на стадиона на футболен мач, волейбол, и т.н..
- през абонамент
- през разпростаринтели всеки месец?
Според мен вестника трябва да почне да се продава активно на спортни сътезания и мачове на Славия. Активно означава да се обикаля и да се предлага на публиката, а не да се чака феновете сами да се сетят и да потърсят да си купят вестника.
3.4 Мнението на bodzhov_zv за електронното издание + за набирателната сметка също трябва да се вземе в предвид.


Вто Окт 23, 2007 6:56 pm
Профил
Администратор

Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 11:29 pm
Мнения: 444
Местоположение: София
Мнение 
Haide Belite написа:
Може ли Ray Of White да каже по-конкретно колко пари прибилзително НЕдостигат на месец за да излиза нормално вестника?

2. След това - тъй като вестника е много важен за съхраняване на слависткия дух, може ли да се направи разширено заседание на НКС по темата?


Финансовите параметри на договора с ТОТО-то са такива, че осигуряват половината от необходимите средства за излизането на вестника всеки месец. Що се отнася до разширено заседание на НКС - по този въпрос може да питаш Васко...

_________________
Стреми се да бъдеш, а не да изглеждаш.


Вто Окт 23, 2007 7:43 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.