Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:57 pm



Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1 мнение ] 
 Александър Шаламанов избягал от ЦСКА 
Автор Съобщение
Администратор
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 24, 2003 4:18 pm
Мнения: 12867
Местоположение: SOFIA
Мнение Александър Шаламанов избягал от ЦСКА
За да отиде в Славия Александър Шаламанов - Шами буквално бяга от ЦСКА! Легендата на "белите" разкри как финтира ръководството на "армейците" преди повече от 50 години. В началото на 60-те ЦСКА доминира безапелационно в България. "Червените" печелят девет поредни шампионски титли в периода 1954 - 1962 г. И въпреки това, Шами избира Славия.

"Бях войник в казармата и помагахме да се построи стадион "Българска армия" - спомня си Шаламанов пред "България днес". - Нашата работа беше да носим на майсторите чимове за терена. Тревата пристигаше в камиони и ние ги разтоварвахме. Веднъж поисках топка, за да поритаме на игрището през обедната почивка. Подавахме си с едно от момчетата и ме видя бате Мики. Мой близък, който работеше в администрацията на ЦСКА. Попита ме дали искам да играя футбол. Разбира се, че исках - това беше начин да прекарвам по-малко време в поделението.

Треньорът Крум Милев ме хареса и ме взе на лагер с отбора в Боровец. Бързо се сприятелих със съотборниците, особено с Кирил Ракаров и Гацо Панайотов. Започнаха да ме пускат в мачовете. Играх срещу Добруджа, "Марек" и Партизан (Белград). Но тогава ми се отвори възможност да си взема военната книжка и да напусна ЦСКА. В посока Славия, където ме теглеше сърцето. Точно така и направих.

Един ден срещнах Крум Милев на стълбите на ресторант "Севастопол". Да бяхме на улицата - можех и да се шмугна край него без да ме забележи. Но там нямаше мърдане. Погледна ме и ми каза: "Ти стана като циркаджиите. Показахме те един два-пъти и изчезна". Нямаше какво да му отвърна. А се говореше, че той дори искал да ме осиновява - толкова държал на мен".

След това Шами прави забележителна кариера при "белите". Два пъти е избран за Футболист на годината - 1963 и 1966 г. Играе полуфинал за КНК през 1967 г. Участва на финалите на две световни първенства - Англия'66 и Мексико'70. Завършва кариерата си през 1974 г. в Славия, след 12 години с бялата фланелка. После става треньор в клуба, като и до днес помага в детско-юношеската школа. "Повече от половин век съм тук, на стадиона в "Овча купел". И така ще бъде всеки ден. Докато мога", казва още Шами.

http://www.sportal.bg/news.php?news=587 ... 14&champ=1

_________________
Зачитам чуждото мнение, но рядко го прочитам докрай.


Пон Фев 01, 2016 8:42 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 1 мнение ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.