Национален Клуб на Слависта

Форум

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:40 pm



Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
 Държавен архив и истината за най-стария футболен клуб 
Автор Съобщение
Орден "Стара Славия"

Регистриран на: Пон Мар 07, 2005 6:50 pm
Мнения: 1808
Мнение Държавен архив и истината за най-стария футболен клуб
Здравейте,

На много места непрекъснато се води полемиката кой е най-стария футболен клуб в България. Във форума на Гонг например има тема с над 30 страници...и разбира се няма единодушно мнение по въпроса защото всеки дърпа към своята теза.

Това, което аз знам, за което съм чел или съм дискотирал с други слависти е, че Славия е първия отбор, който има регистрация като спортно дружество според тогавашните нормативни изисквания. Твърди се, че в държавния архив черно на бяло е документирано, че ние и никой друг преди нас за първи път сме подали необходимите документи и сме се легитимирали пред държавата.
Всичко останало са някакви догадки и дори и да е имало учредителни актове и т.н. на други отбори преди 1913г те следва да бъдат третирани едва ли не като любителски отбори. Както и днес за да те допуснат до професионалния футбол трябва да имаш няквко юридическо представителство под формата на ЕАД, АД и т.н.

Възможно е да греша, но аз така си разсъждавам. Днес вече чашата на търпението ми преля след като неведнъж фенове на "Ботев" ме обявиха за лъжец и не знам какво още защото "Ботев" били 1912г, защото било общоприето, че те са най-стария клуб и не те, а аз, отричашия както се изразиха, че видата е мокра трябва да доказвам тезата си.
Опитах се да водя нормална дискусия, но за съжаление не се получи. То по тяхната логика Доростол и Черно Море също могат да скочат, че са най-стари ама както и да е....

Та формулиран кратко и ясно въпроса ми е има ли някакъв документ, който да е издаден от български държавен архив, че ние сме първия регистриран футболен клуб (спортно дружество) в България или не? И дали въобще някой някога си е правил труда да извади подобна спраква. Защото е много лесно да драснеш на емблемата си 1880г и ходи доказвай, че не си го направил вчера....

Ще се радвам, който е запален по историята на Славия или има някакви конкретни доказателства да ги сподели. Че било то дори и легенди...ако в някоя от тези легенди има поне капка истина, то трябва да се разплете и да излезе наяве :D


Пет Сеп 17, 2010 2:02 pm
Профил
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 7:22 pm
Мнения: 942
Местоположение: sоfия, нadeжda!
Мнение 
"Ботев" няма изигран футболен мач до 1919, за кво изобщо се занимаваш с тях. Може и да има някаква организация '"Ботев"' на група младежи от 1912 година. Но при положение, че нямат изигран мач, емблема и клубни цветове, че дори и отбор, може ли този клуб може да се нарича активен ..клуб? По скоро може да са били литературни сбирки за четене на творчеството на "Ботев", но не и футболен клуб! Най-малкото имаме учредителен протокол, в който всичко точно си е описано.
Да не говорим за Черно море - по тяхната логика ние сме създадени 1909г.

_________________
Изображение


Пет Сеп 17, 2010 4:23 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 8:18 pm
Мнения: 2327
Местоположение: Sofia Hardcore
Мнение 
То и при черно море е доста смешно положението , след като след 45та се обединяват 2 спортни клуба , а чак 62ра приемат името черно море , незнам защо си пишат 1913 ...

напоследък доста отбори почнаха да си променят годините :D


Пет Сеп 17, 2010 10:10 pm
Профил ICQ
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 9:56 pm
Мнения: 1336
Местоположение: София, Овча купел
Мнение 
А аз за "Ботев" знам, че нямат офицялен мач до 1917 :?

_________________
www.zone1913.com

Андрей Желязков: Славия е завинаги в сърцето ми.

Изображение


Вто Сеп 21, 2010 12:29 pm
Профил
Напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 10:24 pm
Мнения: 104
Мнение 
http://img261.imageshack.us/img261/3184/1942kz3.jpg

"Ботев" Пловдив е от 1912! преди него е имало и други отбори, безспорен факт, но така или иначе БПФК е клуб от 1912 и така го пишат архивите от преди 1944, пък вие както искате си го бройте.


Нед Окт 17, 2010 5:51 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:56 pm
Мнения: 2004
Местоположение: София
Мнение 
Дай копие от протокола на Учредителното събрание от 1912, с имената и подписите на участниците в него, нотариално заверен от Държавния архив! Тия картинки с неизяснен произход може всеки да си ги изфабрикува по всяко време.

_________________
1913


Нед Окт 17, 2010 6:23 pm
Профил
Напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 10:24 pm
Мнения: 104
Мнение 
Божо написа:
Дай копие от протокола на Учредителното събрание от 1912, с имената и подписите на участниците в него, нотариално заверен от Държавния архив! Тия картинки с неизяснен произход може всеки да си ги изфабрикува по всяко време.


излишно е да влизаме в спорове. вие си имате вашите доводи, ние нашите си. аз откакто се помня знам, че отборът ми е от 1912, играе в жълто и черно, и се нарича "Ботев" от Пловдив. по същия начин като мен са и хиляди други хора. нямаме претенция да сме от 1909, 1911 или 1898. ние сме от 1912, преди нас е имало други отбори, не знам колко от тях са живи, но тва изобщо не ме брига. със сигурност "Ботев" Пловдив не е бил толкова мощен клуб като Славия преди 1944, но за близо 100 години е успял да си съхрани традициите си, да помни героите си и да възпитава поколенията си. тва е нашата гордост и спор за дати на основаване някак си подхожда повече за хора, които няма с кво друго да се похвалят. примери колкото щеш - Берое с 1916, Черно море с 1913 и напоследък железничарското отборче от 1936, дето напоследък се опитва да се пренапише с дата 1926...


Нед Окт 17, 2010 7:31 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:56 pm
Мнения: 2004
Местоположение: София
Мнение 
Това, какво знаеш ти, който не си пряк свидетел на основаването, е без особено значение. Важното е, какви документи има в Държавния архив. Там документ за основан в Пловдив отбор преди 10.04.1913 не съществува, което автоматично прави подобно твърдение откровенна лъжа. Ако съществуваше, отдавна да е оповестен публично, да се знаят имената на тази, които са го основали и регистрирали в съда. за доводи изобщо не може да се говори, има си факти и те са ясни, най-старият официално регистриран клуб е Славия, останалото са фантазии и свободни съчинения.

Те и в БЮРМ вярват, че Александър Велики е македонски пълководец, а цар Самуил - македонски цар, ама това не го прави по-вярно, след като историческите доказателства говорят ясно и точно друго.

_________________
1913


Нед Окт 17, 2010 7:41 pm
Профил
Напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 10:24 pm
Мнения: 104
Мнение 
Божо написа:
Това, какво знаеш ти, който не си пряк свидетел на основаването, е без особено значение. Важното е, какви документи има в Държавния архив. Там документ за основан в Пловдив отбор преди 10.04.1913 не съществува, което автоматично прави подобно твърдение откровенна лъжа. Ако съществуваше, отдавна да е оповестен публично, да се знаят имената на тази, които са го основали и регистрирали в съда. за доводи изобщо не може да се говори, има си факти и те са ясни, най-старият официално регистриран клуб е Славия, останалото са фантазии и свободни съчинения.

Те и в СФРЮ вярват, че Александър Велики е Македонски пълководец, а цар Самуил - македонски цар, ама това не го прави по-вярно, след като историческите доказателства говорят ясно и точно друго.


може би е правилно да се каже - Славия е най-стария клуб с намерен учредителен протокол. ОК, а знае ли се?? може пък след години да се намери нещо, вие как наскоро си открихте протоколите...ако ше се заяждаме така на дребно, аз пък мога да поставя под съмнение оригиналността на вашите документи, кой е доказал, че са автентични?? "Ботев" Пловдив пък не е единствения клуб в света с ненамерен учредителен протокол...
иначе в Държавния архив има доста документи потвърждаващи косвено годината 1912 за учредяването на клуба "Ботев" Пловдив. един от учредителите пък има издадена цяла книга през 1974, чиято тематика не е точно футбола, а изобщо за живота в Пловдив преди Балканската война и там е посочено как е станало учредяването и кой са били участниците. в публикуваните на спомени на доста пловдивски общественици пък има факти за честванията на СК Ботевъ преди 1944, така че "1912" не е някаква приумица просто да се пишем най-стари....
подобен спор има и за организираното туристическо движение в БГ. широкоразпространено е твърдението, че изкачването на Черни връх го е поставило, но пък хрониките на Френския колеж сочат, че доста преди Алеко и хората му да тръгнат към Витоша, в Пловдив вече са правили организирани походи в Родопите.


Нед Окт 17, 2010 8:05 pm
Профил WWW
Орден "Стара Славия"
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 2142
Местоположение: Под полите на Витоша
Мнение 
Aбе Пловдив е люлката на човешката цивилизация бе. Кви походи, кви футболни отбори? Тръгни от там - преди 7000 години хората дошли от Африка и положили основите на малко поселище покрай река Мизца (днешна Марица) и го нарекли Полодон (днешен Пловдив)...

Майните обаче нямате равни ей... само с македонците можете да спорите по шовинистически измислици!

А кое е 1во - едноклетъчния организъм (началото на живота) или майната? Хммм... мисля, че клетата клетка няма шанс в този спор...

Шо е майна - ... абе ти си знаеш.

_________________
Изображение


Нед Окт 17, 2010 8:54 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 113 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов.